Semust

Sağlık SERP Data Study: Anahtar Kelime Karşılaştırması

Data Study | Yayın Tarihi: 02.05.2024 | Güncellenme: 02.05.2024

Sağlık sektörü serp data study
Ramazan Umutlu

Ramazan Umutlu

Ramazan Umutlu, 7 seneyi aşkın SEO ile uğraşan bir SEO Uzmanı. Hobisi ve ilgi alanı yazılım. Teknik birisi.

Bu çalışmada, 50 önemli sağlık anahtar kelimesinin Google Arama Motoru Sonuç Sayfası (SERP) verilerini analiz ederek sağlık sektörüne içerik üreten kişilere rehberlik etmeyi ve yeni bilgilere data aracılığı ile ulaşmayı amaçlıyoruz.

Araştırma Soruları

 • Sağlık sektöründe içerik üretenler, etkili ve kullanıcı odaklı içerikler oluştururken hangi kriterlere öncelik vermelidir?
 • 'Nedir' ifadesi, blog yazılarının başlıklarında yer almalı mıdır, ve bu ifadenin kullanımının etkileri nelerdir?
 • Bir anahtar kelimenin temel ve "nedir" şeklindeki versiyonları karşılaştırıldığında, "Kullanıcılar Bunları da Sordu" bölümünde, ilk 15 URL'de ve benzer aramalarda görülen farklılıklar nelerdir?
 • Bu farklılıklar, sağlık alanında içerik üretimi yapanlar için hangi önemli içgörüleri ve stratejileri barındırmaktadır?

Bu soruların yanıtları, sağlık bilgisinin internet üzerinde nasıl daha erişilebilir ve etkili bir şekilde sunulabileceğine dair değerli bilgiler sunacaktır.

Metodoloji

 • Anahtar Kelimelerin Belirlenmesi: Sağlık sektöründe sıklıkla aranan 25 önemli anahtar kelime belirleyeceğiz.
 • SERP Verilerinin Toplanması: Belirlenen anahtar kelimeler için Google SERP'ten Kullanıcılar Bunları da Sordu, İlk 15 URL ve Benzer Aramalar verilerini toplayacağız.
 • Verilerin Analizi: Toplanan verileri analiz ederek anahtar kelimeler arasında ne gibi farklılıklar olduğunu ve bu farklılıkların sağlık sektörüne içerik üretenler için ne gibi anlamlar taşıdığını belirleyeceğiz.
 • Verinin Raporlanması: Elde ettiğimiz verilerin detaylı bir şekilde raporlayarak kafamızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.

Veriye Genel Bakış

Çalışmamız, sağlık alanındaki arama davranışlarını analiz etmek için toplanan verileri kapsamlı bir şekilde incelemektedir. İşte elde edilen veri setinin ana hatları:

 • Anahtar Kelimeler: Toplamda, araştırmamız 50 farklı anahtar kelime üzerinden yapılmıştır.
 • Kullanıcılar Bunları da Sordu (KBDS) Soruları: Analiz sürecinde, bu anahtar kelimelerle ilişkilendirilmiş toplam 976 "Kullanıcılar Bunları da Sordu" sorusu incelenmiştir.
 • URL ve Sıralamaları: Araştırmada, belirlenen anahtar kelimelerle ilişkili 750 URL ve bu URL'lerin Google arama sonuçlarındaki sıralaması değerlendirilmiştir.
 • Benzer Aramalar: Kullanıcıların anahtar kelimelerle ilişkili olarak gerçekleştirdiği 384 benzer aramalar kelimesi de analiz edilmiştir.

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Kullanıcılar Bunları da sordu serp karşılaştırması

25 farklı sağlık anahtar kelimesi için "Kullanıcılar Bunları da Sordu" ve "Nedir" versiyonlarını karşılaştırarak kullanıcıların sağlık aramalarındaki soruların farklılıklarını inceledik.

İlgimizi Çekenler:

 • Osteoartrit anahtar kelimesinde "Kullanıcılar Bunları da Sordu" verisi bulunamadı, ancak "Nedir" versiyonunda 20 soruya ulaşıldı. Bu hazırladığımız veri setinde Kullanıcılar Bunları da Sordu sorusu olmayan tek kelime ile ünvanını koruyor.
 • Temel anahtar kelimeler ve "nedir" versiyonları arasındaki genel benzerlik yüzdesi %51.52'dir. Bu, kullanıcıların aradıkları sağlık bilgilerinin büyük ölçüde benzer olduğunu gösteriyor. Ama neredeyse %50 daha farklı sorular mevcut bu yüzden Semust anahtar kelime aracını kullanırken 2 farklı arama yaparak 20’den fazla farklı aynı konuda gerçek kullanıcılar tarafından sorulmuş soruları tespit edebilirsiniz.
 • İskemi kalp hastalığı (%78.95) ve Parkinson (%90.20) anahtar kelimelerinde en yüksek benzerlik yüzdeleri, COVID-19 (%24.66) ve Astım (%33.33) anahtar kelimelerinde ise en düşük benzerlik yüzdeleri gözlemlendi.

Bu analiz, kullanıcıların sağlıkla ilgili aramalarında nasıl farklı sorular sorduklarını ve bu soruların "Kullanıcılar Bunları da Sordu" ile "Nedir" versiyonları arasında nasıl bir benzerlik ve farklılık gösterdiğini ortaya koyduğunu düşünüyorum.

Eğer bu Kullanıcılar Bunları da Sordu verisi nasıl toplanıyor ve kelime başına 20 soru nasıl bulunup şekillendiriyor merak ediyorsanız ücretsiz olarak Semust’u deneyebilirsiniz.

Kullanıcılar Bunları da sordu Semust Parkinson araması

Benzer Aramalar

Sağlık serp data study benzer arama karşılaştırması

Bu inceleme, sağlık konularında kullanıcı aramalarının çeşitliliğini ve bu aramaların nasıl değişkenlik gösterebileceğini gözler önüne serdi.

İlgimizi Çekenler:

 • COVID-19 konusunun, iki farklı arama tipinde de benzer arama terimleri bulunmayan aktif bir konu olduğu görüyoruz. Bu, pandeminin dinamik doğası ve sürekli gelişen bilgi ihtiyacını yansıtmaktadır. Bu bilgi bizde bir merak daha uyandırdı ve günlük olarak bu kelimedeki benzer aramalar kısmını takip etsek acaba ne tür değişiklikler oluyor ve benzerlik oranları kaç? Belki farklı bir data study’de bunu deneyebiliriz.
 • Genel olarak, benzer aramaların %62.50'si benzerlik gösterirken, %37.50'si farklılık gösterdi. Bu, sağlık konuları arasında önemli bir benzerlik olduğunu, ancak hala önemli ölçüde farklı kullanıcı ihtiyaçlarının ve sorularının olduğunu göstermektedir. Aynı kelime olmasına rağmen bu farkın ben büyük olduğunu düşünüyorum.
 • KOAH ve Osteoartrit gibi bazı konularda %87.5 gibi yüksek benzerlik oranları bulunurken, Anksiyete ve Depresyon gibi diğer konularda %37.5 gibi daha düşük benzerlik oranları tespit ettik.

"Benzer Aramalar" verisi, kullanıcıların aradıkları sağlık bilgilerinin çeşitliliğini ve karmaşıklığını göstermektedir. Sağlık içeriği üretenler, bu veriyi kullanarak daha kapsamlı ve kullanıcı dostu içerikler üretebilirler. Bu yüzden Semust üzerinde arama yaparken benzer aramaları görünür bir yere koyduk.

Semust anahtar kelime bulucusunda yaptığınız her aramada Benzer Aramalar verisini görmektesiniz.

Semust Benzer Aramalar Bulucu verisi

SERP İlk 15 URL Benzerliği

Sağlık sektörü serp ilk 15 url benzerliği

İlk 15 sırada bulunan URL listesinin benzerliğini analiz ettiğimiz zaman %55.78 gibi bir sonuç ile karşılaşmaktayız. Temel kelime ve Nedir versiyonlu kelimenin URL’ler arasındaki fark beni gerçekten şaşırttı %45 gibi bir farklılık beklemiyordum.

İlgimizi Çekenler:

 • Crohn ve Ülseratif Kolit konularındaki yüksek benzerlik oranları (%76.47), bu iki durum arasındaki ilişkinin kullanıcılar tarafından nasıl algılandığını ve arama motorlarının bu iki benzer sağlık durumuna nasıl yanıt verdiğini bize gösteriyor. Bu, özellikle birbiri ile ilişkili hastalıkları Google aslında “görüp” algoritması ile kategorize edip ilişkilendiriyor ve kullanıcıya çok farklı bir sonuç göstermiyor.
 • COVID-19 konusundaki düşük benzerlik oranı (%25), pandemiyle ilgili olarak internet üzerinde ne kadar geniş ve çeşitli bilginin bulunduğunu gösteriyor. Bu, bilgi arayışında kullanıcıların karşılaştığı karmaşıklığı ve belirsizliği artırıyor.
 • Sağlık konularının geniş bir yelpazede %50 ile %87.5 arasında değişen benzerlik oranları göstermesi, kullanıcıların sağlık bilgisi arayışının ne kadar çeşitli olduğunu gösteriyor ve bir hastalığa sorulabilecek inanılmaz fazla sorunun olduğunu tekrar hatırlatıyor.

SERP 15 URL Başlıktaki Nedir Sayısı

Sağlık sektörü serp ilk 15 url nedir içeren title sayısı

Bu analiz, sağlık konularıyla ilgili SERP üzerinden elde edilen ilk 15 URL'de "Nedir" ifadesinin ne sıklıkla geçtiğini inceliyor. Bu inceleme, sağlık ile alakalı bilgi arayışında kullanıcıların "nedir" ifadesine ne kadar önem verdiğini anlamayı amaçlıyoruz.

İlgimizi Çekenler:

 • Toplamda, "Temel" aramada nedir ifadesi 174 kez kullanılırken, "Nedir" aramasında nedir ifadesi 221 kez kullanılmış. Bu, kullanıcıların sağlık konuları hakkında bilgi ararken genellikle tanımlayıcı bilgiler aradıklarını gösteriyor.
 • "Temel" aramada nedir kullanım yüzdesi %46.40 iken, "Nedir" aramasında kullanım yüzdesi %58.93 olarak tespit gözükmektedir. Bu, "nedir" ifadesinin, arama sorgularında daha detaylı bilgi arayışının bir göstergesi olarak kullanıldığını düşündürüyor.
 • Özellikle depresyon, anksiyete, ve hipertansiyon gibi konularda "Nedir" aramasında nedir sayısının yüksek olması, kullanıcıların bu sağlık sorunları hakkında daha detaylı ve tanımlayıcı bilgilere ulaşma ihtiyacını gösteriyor.
 • COVID-19 konusunda hem "Temel" aramada hem de "Nedir" aramasındaki sayılarının görece düşük olması, bu konunun genel bilgi arayışının ötesinde, güncel haberler veya özel tavsiyeler gibi daha spesifik bilgileri içerebileceğini düşündürüyor.

URL Uzunluğu

Sağlık sektörü serp ilk 15 url uzunluğu

Tamam, URL uzunluğu ve "nedir" kelimesinin SEO'yu nasıl etkilediğine bakalım. Biliyoruz ki Google, açıklayıcı URL'leri seviyor. Ne kadar açıklayıcı olursa, o kadar kolay işliyor ve anlıyor.

Temel anahtar kelimelerimiz için ortalama URL uzunluğu 74 karakterken, "nedir" versiyonlu kelimelerimiz için 72.73 karakter. "Nedir" kelimesi eklenince URL'lerin daha uzun olmasını bekliyordum.

Ayrıca:

 • Bu çalışma 750 URL ile sınırlıdır. Daha fazla veri ile daha kapsamlı bir analiz yapılabilir.
 • Bu çalışmanın buldukları, tüm anahtar kelimeler için geçerli olmayabilir. Farklı anahtar kelimeler farklı URL uzunluğu optimizasyonları gerektirebilir.

Website adı Title’de geçiyor mu

Sağlık sektörü serp website adı title'de geçiyor mu

Arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP) başlıklarda website adının geçme sıklığını inceledik. "Temel" ve "Nedir" sorguları üzerinden yapılan analizin sonuçları, her iki türde de website adlarının başlıklarda sadece %4 ila %4.53 oranında yer aldığını gösteriyor. Bu sonuçlar, Google'ın ve diğer arama motorlarının, SERP sonuçlarında website isimlerini kullanma eğiliminde önemli bir değişiklik yaptığını biliyoruz.

Sonuç

Bu Data Study benim için bir ilk bu yüzden diğerlerinin daha iyi olacağından emin olabilirsiniz. Artık Semust’a sahibiz ve değerli olabilecek SEO verisini biriktirmeye başladık.

Neler Öğrendik:

 • Kullanıcı İhtiyaçlarına Odaklanın: Kullanıcıların "Nedir" gibi ifadelerle daha detaylı bilgi aradığını gördük. Bu, içerik üretirken, kullanıcıların sorularına doğrudan ve açıkça yanıt veren başlıklar ve açıklamalar kullanmanın önemini gösteriyor.
 • Açık ve Anlamlı URL Yapıları Kullanın: URL uzunluğu ve yapısının, Google'ın içeriği nasıl anladığı ve sıraladığı üzerinde etkisi olduğunu gösteren veriler, SEO için açık ve anlamlı URL yapılarının önemini ortaya koymaktadır. Bu data study’de bizim genel olarak baktığımız sayfalar blog sayfalarıydı. Temiz url yapısı oluşturmaya dikkat edin.
 • İçerik Kalitesine Yatırım Yapın: Website adının SERP başlıklarında nadiren yer alması, Google'ın içerik kalitesine ve alakalılığına verdiği önemi göstermektedir. Bu, marka isminden ziyade, yüksek kaliteli ve kullanıcılar için değerli içerik üretmenin neler sağladığını gösteriyor. SEO çalışmalarında, anahtar kelime optimizasyonunun yanı sıra içerik kalitesine de yatırım yapılmalıdır. Bence Google artık siteleri değil sayfaları listeliyor. Yani sıralama almasını istediğiniz sayfanızın kaliteli olduğundan emin olun.
 • Detaylı ve Kullanıcı Odaklı İçerik Üretin: "Kullanıcılar Bunları da Sordu" bölümündeki soruların analizi, kullanıcıların belirli konular hakkında ne tür detaylı bilgiler aradığını göstermektedir. SEO için, bu tür sorulara yanıt veren, kullanıcıların aradığı bilgileri kapsamlı bir şekilde sunan içerikler üretmek önemlidir bu yüzden şimdi Semust’a ücretsiz kayıt olup 15 kredin ile 100’den fazla soruya sahip olabilirsin.
 • Veriye Dayalı Kararlar Alın: Bu çalışma, SEO ve içerik stratejilerini şekillendirirken veriye dayalı kararların önemini bize anlatıyor. Anahtar kelime analizleri, kullanıcı davranışları ve SERP analizleri gibi veriler, daha bilinçli ve etkili stratejiler geliştirmek için kullanılmalıdır.